MIECZYK
Polską nazwę nadano tej roślinie ze względu długie, mieczowate liście. Mieczyki uprawiane w naszych ogrodach pochodzą z południowej Afryki. Znanych jest kilka tysięcy odmian o zróżnicowanej sile wzrostu, kształcie i barwie kwiatów, a także terminie kwitnienia. Kwiaty zebrane są w okazałe kłosy o długości nawet 50cm. Kwitnienie przypada w pełni lata, od lipca do września.
Uprawa
Mieczyki dobrze rosną w miejscach słonecznych, osłoniętych od wiatru, w glebie starannie uprawionej. Miejsce powinno się przygotować już jesienią poprzedniego roku tam, gdzie nie uprawiano roślin cebulowych, szczególnie z rodziny kosaćcowatych.Termin sadzenia przypada od połowy kwietnia, gdy gleba jest już dostatecznie ogrzana i nie nadmiernie wilgotna. Bulwy umieszcza się na głębokości 8-12 cm w odstępach 15 cm. Z dużych bulw otrzymuje się dorodne rośliny o dużych kwiatostanach, ale warto też sadzić małe bulwki, które traktuje się jak nasiona i wysiewa w rowki o głębokości kilku centymetrów.
Pielęgnowanie
Przez całe lato pielęgnowanie polega na odchwaszczaniu gleby, podlewaniu w razie suszy oraz 2-3 krotnym zasilaniu nawozem wieloskładnikowym, posypowo lub w formie płynnej. Nawożenie kończy się na początku kwitnienia. Jeżeli kwiatów nie ścięto do wazonu to przekwitłe kwiatostany usuwa się, aby nie szpeciły roślin, a tworzące się nasiona nie osłabiały wzrostu bulw. Konieczne jest też usuwanie roślin chorych, które wykopuje się wraz z bulwąi niszczy. Zapobiega się w ten sposób rozprzestrzenianiu się groźnych chorób i szkodników, którym mieczyki łatwo podlegają.
Przechowywanie
Mieczyki nie zimują w naszym klimacie i dlatego przed nadejściem przymrozków wykopuje się bulwy i suszy w przewiewnym pomieszczeniu, w temperaturze 18-22 st. C. Po oczyszczeniu z resztek rośliny matecznej i oddzieleniu bulwek przybyszowych mieczyki przechowuje się,ułożone w 2-3 warstwach, w ażurowej skrzynce, w temperaturze 8-10 st. C.